O femeie de 79 de ani din Alba a murit după ce a locuit mai multe zile într-o casă neîncălzită

    Foto: Arhivă

    Warning: Undefined variable $mobile_widget_1 in /home/r66183kund/paginadetransilvania.ro/wp-content/plugins/code-snippets/php/snippet-ops.php(582) : eval()'d code on line 42

    O femeie de 79 de ani cu probleme de sănătate din localitatea Războieni, județul Alba, a murit luni seara, după ce a locuit mai multe zile într-o casă neîncălzită corespunzător, fiind transportată la spital în comă cu hipotermie, având temperatura corpului 28 de grade Celsius și glicemia foarte scăzută.

    Managerul Serviciului de Ambulanță al Județului Alba, Marius Șuluțiu, a declarat că femeia a fost transportată la Spitalul din Aiud, unde i s-a ridicat temperatura corpului, iar apoi a fost transportată la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Alba Iulia, însă medicii nu au putut să-i salveze viața.

    ”Starea femeii nu s-a ameliorat, rămânând critică, astfel s-a luat decizia să fie transportată la Spitalul Județean de Urgență din Alba Iulia, unde a decedat”, a spus Marius Șuluțiu.

    Reprezentanții Unității de Primiri Urgențe (UPU) ai Spitalului Județean din Alba Iulia, au declarat că femeia locuia în casă cu fiul ei, în vârstă 55 de ani, care nu a fost afectat de temperatura improprie din locuință.

    ”Femeia a murit din cauza hipotermiei prelungite. În casa respectivă a fost mai multe zile frig. A avut cangrenă, posibil din cauza degerăturilor. La noi a ajuns după ora 17.00 și a intrat în stop cardio-respirator cinci ore mai târziu”, potrivit reprezentanților UPU Alba Iulia.

     Citește mai mult AICI.